CityAcupuncture – Akupunktura grada
Društvo arhitekata Splita službeno poziva zainteresirane mlade stručnjake za suradnju na međunarodnom projektu CityAcupuncture – Akupunktura grada u okviru europskog programa Kultura 2007-2013, kroz sudjelovanje na radionicikoja će se održati u Splitu, od 07.-11. listopada 2013.
Odabrana četvrt za intervencije u Splitu je Varoš ili Veli varoš, jedan od najstarijih dijelova grada Splita. Nastao je istovremeno s drugim starim splitskim predgrađima - varošima - Dobri, Manuš, Lučac. Smjestio se zapadno od tadašnjeg Splita, u podnožju Marjana. Razvio se izvan tadašnjih bedema koji su okruživali srednjevjekovni Grad. Sjeverno se pruža dio Splita zvan Špinut, na istoku su Dobri i Grad, a s juga Sustipan, Meje, Zvončac.
Iako naselje datira još od 11. stoljeća oko crkvice sv. Nikole, Varoš je najintenzivnije naseljen u 16. stoljeću nakon bijega Poljičana pred Turcima. Od pamtivijeka naseljen pučanima: težacima, ribarima i obrtnicima, Varoš se sa padina Marjana razvio u pitorsekno mediteransko naselje sa svim pozitivnim i negativnim konotacijama. Danas, Varoš se najčešće spominje u kontekstu problema apartmanizacije kao i nedostatka konzervatorske zaštite. Posljedica takve „monofunkcionalizacije“ jedne četvrti rezultirala je uzurpiranjem javnih površina u svrhu terasa restorana i kafića, parking mjesta, pa čak i odlagališta smeća.
Cilj radionice je definirati probleme i potencijale u konkretnim javnim prostorima, predložiti rješenja, te ukoliko žiri izabere rad, po zavšretku radionice ga i izvesti.
PRIJAVA
Zainteresirani timovi ili pojedinci pozvani su poslati svoju prijavu do 12. rujna 2013. godine koja sadrži kratki CV ili CV-je svih članova te barem jedan primjer koji po njihovom mišljenju najbolje ilustrira male, ali učinkovite intervencije u gradskom prostoru .
Troškovi sudjelovanja na radionici pokriveni su u okviru projekta (put, smještaj, hrana).
Materijal (linkovi, fotomontaže, skice, tekst i sl.) uz kratki popratni vlastiti komentar poslati na split@cityacupuncture.org.
Prednost pri odabiru imat će interdisciplinarni timovi ili će za sudjelovanje na radionici biti odabrane tri individualne prijave različitih profesija. Rezultati odabira bit će objavljeni na stranicama DAS-a do 16.rujna 2012.
OPĆE INFORMACIJE O RADIONICI
Format: međunarodna radionica
Razdoblje: 07 - 11. listopad 2013
Radno vrijeme na radionici: svaki dan od 9:00 do 19:00 sati.
Prostorni fokus za intervenciju: Kotar Varoš, Split
Radni jezici: engleski, hrvatski, srpski, bosanski ,makedonski
Sudionici: interdisciplinarni timovi iz Beograda, Sarajeva, Zagreba, Skopja i Splita
Broj sudionika iz Zagreba: 3
Broj sudionika iz Splita: 20
Rok za prijavu: 12. rujan 2013., 12:00.
Objava odabranih sudionika: 16. rujan 2013.
CILJEVI RADIONICE
– kroz interdisciplinarnu diskusiju uskladiti percepciju prostora
– kreativnim radom osmisliti niz malih, preciznih i provedivih intervencija u zadanoj četvrti
– povećati iskustvo mladih stručnjaka u interdisciplinarnom i interkulturalnom diskursu
– pripremiti i otvoriti lokalnu upravu na kreativno interveniranje u gradske kvartove
– angažirati lokalne kvartovske kapacitete i mlade u zajednici
– potaknuti procese participacije – povezati stručnjake, upravu i stanovnike
PRAVILA IGRE
Svaki sudionik je dužan aktivno sudjelovati u radionici od početka do kraja.
Za sudjelovanje u radionici nije potrebno imati prethodno iskustvo u drugim međunarodnim projektima.
Otvorenost za interdisciplinarnu komunikaciju i suradnju s drugim kulturama i narodima je obvezna za svakog sudionika.
Tim (iz Splita) treba biti spreman na suradnju s dvije osobe iz drugih gradova i država.
KORISTI SUDJELOVANJA
Iskustvo sudjelovanja u specifičnoj interdisciplinarnoj radionici i međunarodnom kreativnom kulturnom okruženju.
Mogućnost realizacije intervencije izrađene na radionici.
Uključivanje u aktivnosti projekta City Acupuncture.
O projektu:
Projekt City Acupuncture provodit će se kroz 2 godine (od lipnja 2012. do svibnja 2014.) u pet gradova: Skopje, Beograd, Zagreb, Sarajevo i Split. U svakom gradu će se održati petodnevna interdisciplinarna radionica na kojoj će sudjelovati studenti i mladi stručnjaci (do 35 godina) različitih struka (arhitektura, kulturna antropologija, likovna umjetnost, dizajn, itd.) iz svakog grada. Tema radionice je interdisciplinarno osmišljavanje malih intervencija s utjecajem na kvalitetu gradskog života. Po završetku svake radionice slijedit će i realizacija odabranih rješenja.
Projekt provodi konzorcij sastavljen od sljedećih organizacija: Društvo arhitekata Zagreba u ulozi koordinatora projekta s partnerima Public Room Sarajevo, Public Room Skopje, Kulturni front iz Beograda te Društvo arhitekata Splita u ulozi pridruženog partnera.
Podijeljen je u nekoliko faza:
• Faza 1 Interdisciplinarne radionice u Skopju, Beogradu, Sarajevu, Splitu i Zagrebu.
• Faza 2 Intervencije u prostoru, u istim gradovima.
• Faza 3 Evaluacija izvedenih intervencija i projekta
Osim samih intervencija, projektom će se osigurati interdisciplinarni i interkulturalni dijalog i razmjena iskustava, a jedan od rezultata biti će i tiskani i online katalog malih intervencija, koje će se prikupljati tijekom trajanja projekta.
Više o projektu i radionicama: City Acupuncture – Akupunktura grada(www.cityacupuncture.org)
Upišite vaš komentar
Komentari - 1
Miller
Broj telefona koji je olvejbjan u saopštenju 064/424-84-54 nije validan jer se na isti javlja fizičko lice koje nema veze sa projektom!Koji je ispravan broj telefona?