Sunčeva energija
OBAVIJEST O PREDAVANJIMA:
Kampus za 21. stoljeće
Umjetnička akademija u Splitu i održivi dizajn i odsjek za dizajn vizualnih komunikacija, Glagoljaša bb, Tvrđava Gripe, Split, www.umas.hr/dvk10, dizajn@umas.hr
ponedjeljak, 24. studeni 2008. u 12:00 sati
dr.sc. Ljubomir Majdandžić, dipl.ing.
predsjednik Hrvatske stručne udruge za sunčevu energiju (HSUSE)
fotonaponski sustavi na zgradi Umjetničke akademije
Zbog prevelike i neracionalne potrošnje energije Hrvatska je danas suočena s tri velika problema vezana uz energiju:
- nedostatak energije i nesigurnost u opskrbi energijom,
- onečišćenje okoliša uz globalno zatopljenje i klimatske promjene,
- prilagodba i nadogradnja Strategije energetskog razvitka Republike Hrvatske,
«Ekološki osviještena Europa» je već donijela nove mjere, prema kojima se planira do 2020. godine povećati korištenje obnovljivih izvora energije na 20% te istovremeno smanjiti emisije štetnih plinova također za 20%, dok bi se učinkovitost korištenja energije povećala za 20%. Postavlja se pitanje, što mogu i koja je uloga obnovljivih izvora energije? Obnovljivi izvori energije, u prvom redu Sunčeva energija i energija vjetra uz biogoriva u skoroj bi budućnosti mogli bi biti glavni nositelj ekološki održivog energetskog razvoja. U protekle 4 godine u svijetu je korištenje Sunčeve energije imalo stopu rasta od 43%, a energije vjetra od 21% godišnje.
Koja je uloga Akademske zajenice u odgovornom promišljanju naše energetske budućnosti?
[ kontakt Tomislav Lerotić, 098 179 50 72 ]
Pasivno i aktivno korištenje Sunčeve energije u sinergiji s urbanizmom, arhitekturom i graditeljstvom
DAS - društvo arhitekata Splita,
Starčevićeva 24, Split
ponedjeljak, 24. studeni 2008. u 17:00 sati
dr.sc. Ljubomir Majdandžić, dipl.ing.
predsjednik Hrvatske stručne udruge za sunčevu energiju (HSUSE)
Sadržaj predavanja:
Sektor zgradarstva odgovoran je za preko 40% ukupne potrošnje energije. Iskustva pokazuju da se primjenom suvremenih načela energetske učinkovitosti u zgradarstvu koja objedinjuju bioklimatske projektantske tehnike, visokokvalitetnu toplinsku zaštitu, aktivne solarne elemente i sustave, koncepte pasivne sunčane arhitekture, te primjenu energetskih efikasnih uređaja i sustava u zgradama ukupna potrošnja energije u promatranoj zgradi može smanjiti u granicama između 30 i 70 %. Stoga, najveći potencijal energetskih i ekoloških ušteda postoji upravo u energetskoj učinkovitosti i održivoj gradnji, te korištenju obnovljivih izvora energije kao prioritetima suvremenog graditeljstva i energetike.
U priobalnom području i na otocima zbog povećane potrošnje električne energije, a naročito snažnog rasta ugradnje sustava klimatizacije, vršno opterećenje elektroenergetskog sustava raste i pomiče se u ljeto. Kako se za pripremu potrošne tople vode u priobalju i na otocima obično uvijek koriste električni bojleri, njihovom zamjenom solarnim toplinskim sustavima mogu se ostvariti značajne uštede električne energije i smanjiti vršno opterećenje elektrodistribucijske mreže.
Bodovi (2) će se moći ostvariti potvrdom koja će se izdati na predavanju.
Komentari - 0
Upišite vaš komentar